Virüsler Hakkında Bilmediğiniz Bazı Şeyler (Biyolojik Bakış Açısı İle)

Virüsler canlı değil. Fakat tam olarak ölü de değil.

 1. Virüsler canlı değildir: Hücreleri yoktur, yiyecekleri enerjiye dönüştüremezler ve bir konakçı olmadan sadece hareketsiz (durağan) kimyasal paketlerdir.
 2. Virüsler tam olarak ölüde değildir: Genleri var, çoğalıyorlar ve doğal seleksiyon yoluyla gelişiyorlar.
 3. Bilim insanları, Rus mikrobiyolog Dmitry Ivanovsky’nin tütün bitkilerindeki bir enfeksiyonun bir bakteriden daha küçük bir şey yoluyla yayıldığını bildirdiği 1892’den beri bu sorunu tartışıyorlar. Artık tütün mozaik virüsü olarak adlandırılan bir şey’in yıllar önce ne olduğu bulundu ve resmedildi (büyütülmüş ve renklendirilmiş görünüyor).
 4. Amerikalı biyokimyacı Wendell Stanley, tütün mozaik virüsünü iğne benzeri protein kristalleri haline getirdikten sonra 1946 yılında Kimya dalında Nobel Ödülü kazandı.
 5. Bazı virüsler DNA’yı, pilus olarak bilinen uzun bir tüp ile bir bakteri içine sokar, (seks eklentisi). Eğer bu yaşam değilse, nedir?
 6. Virüs, grip ve soğuk algınlığına neden olan böcek için uygun bir tanımlayıcı olan Latince “zehir” veya “yapışkan sıvı” kelimesinden gelir.
 7. 1992’de İngiltere’de pnömoni salgınını izleyen bilim adamları, bir soğutma kulesinin içinde buldukları bir amip’in içinde izlenen yeni bir tür virüs buldu. Buldukları bu form çok büyük ve karmaşıktı, başlangıçta bir bakteri olduğunu varsaydılar.
 8. Mimivirüs olarak adlandırılan bu virüs, bakteri taklit ettiği ve genomunun dizilimini bulduğu için Fransız biyolog Didier Raoult’un babasının kendisine anlattığı “Mimi the Amoeba” hikayesinin adı verilmiştir.
 9. Mimivirüs, diğer tüm virüslerin olmadan yapmayı başardığı proteinleri kodlayan 900’den fazla gen içerir. Genomu bilinen diğer virüslerden iki kat daha büyük ve birçok bakterinin virüsünden daha büyüktür.
 10. Mimivirüs ile yakından ilişkili ancak daha da büyük olan Mamavirüs, Paris soğutma kulesinde bir amipin içinde ortaya çıktı.
 11. Mamavirüs o kadar büyük ki kendine bağımlı, Sputnik adında bir uydu virüsü var.
 12. Sonuçta amipler yeni virüsler aramak için harika yerler oldu. Amipler büyük şeyleri yutmayı severler ve böylece virüslerin ve bakterilerin genlerini değiştirebileceği bir tür karıştırma kabı görevi görürler.
 13. Virüslerin zaten hayvanları, bitkileri, mantarları, protozoaları, arkeaları ve bakterileri enfekte ettiği bilinmektedir. Sputnik ve Mamavirus göstermektedir ki diğer virüslere de bulaşabilirler.
 14. Aslında “bize karşı onlar” konseptini kaldırmamız lazım. Tüm insan DNA’sının yarısı başlangıçta kendilerini atalarımızın yumurta ve sperm hücrelerine enfekte eden ve gömen virüslerden geliyordu.
 15. Bu gömülü virüslerin çoğunun artık nesli tükendi, ancak 2005’te Fransız araştırmacılar bunlardan birini diriltmek için izin başvurusunda bulundu. Bazı bilim adamları, dirilen virüsün kontrolsüzce yayılabileceğini söyleyerek itiraz ettiler; ancak Araştırma Bakanlığı projeyi onayladı.
 16. Phoenix olarak adlandırılan bu virüs sahteydi.
 17. Diğer taraftan, genomlarımızdaki diğer viral kalıntılar otoimmün hastalıklarda ve bazı kanserlerde rol oynayabilir.
 18. Bazı viral proteinler iyi gelir. Örneğin, annenizin bağışıklık sisteminin uterus’da size saldırmasını engellemiş olabilirler.
 19. İnsanlarla binlerce yıldır birlikte yaşayan HTLV adı verilen bir virüs, tarih öncesi göç kalıplarını ortaya çıkarmak için kullanılıyor. Modern dağılımı, Sibiryalılar Bering Boğazı’nda dolaşmadan binlerce yıl önce Japon denizcilerinin Amerika’ya ulaşan ilk insanlar olduğunu gösteriyor.
 20. Biz aileyiz: Bilim adamları, büyük bir DNA tabanlı virüsün, ilk hücre çekirdeğini oluşturmak için bir milyar yıldan fazla bir süre önce bir bakteri hücresinde yerleştiğinden şüpheleniyor. Eğer öyleyse, o zaman hepimiz virüslerden geldik.!
tütün mozaik virüsü

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir