Virüsler

“Modern çağın en ölümcül hastalıklarından bazıları virüslerden kaynaklanıyor – ve hatta bu virüsler canlı bile değiller

Virüsler canlı değil, en azından klasik anlamda! Canlılar gibi proteinlerden ve genlerden yapılmış olmalarına rağmen, çoğalmak için canlı konakçı hücrelerle etkileşime girmeleri gerekir. Bu hücresel ajanlar, çiçek ve çocuk felcinden HIV ve Ebola’ya kadar tarihi değiştiren salgınların ve pandemilerin nedeni olmuşlardır, ve bunlar ancak 20. yüzyılın başında keşfedildiler. O zamandan beride, dünyadaki hemen hemen her ekosistemde bunları buluyoruz. Virüsler viral olma konusunda dünyanın en iyi uzmanlarıdır ve bu şekilde de kalacak gibi gözükmektedirler.

Peki … Nedir Virüs?

Virüsler ultra küçük genetik materyal paketleridir. Tek bir influenza parçacığı veya virion, yaygın bakterilerden 100 kat daha küçüktür; bir iğnenin başına 15.000 tane sığdırabilirsiniz. Dış tabaka kapsid adı verilen koruyucu bir kabuktur; bazı virüsler ayrıca virionların konakçı hücrelere yapışmasına yardımcı olan ikinci bir tabaka olan bir viral zarfa (zar) sahiptir. Zarf sinsi bir gizlenme cihazı olarak görev yapabilir ve virionların bir konağın bağışıklık sistemi tarafından tespit edilmesinden kaçınmasına yardımcı olur. Virüslerin çoğunda, ya DNA’da ya da tek iplikli, ilgili RNA’da yeni virüsler yapmak için talimatlar içeren sadece birkaç gen bulunur. Ancak bu genetik kodu okuyacak ve yürütecek hücresel makineleri yoktur. İşte burada yaşayan/canlı bir hücre devreye giriyor. Bir virüs potansiyel bir konakçıya çarptığında/bağlandığında, dış tabakasındaki proteinler canlı hücrenin dış zarındaki proteinlerle etkileşir. Doğru hücre tipi ise – örneğin, çoğu influenza virüsü sadece burnunuzda, boğazınızda ve akciğerlerinizdeki belirli hücrelere bulaşabilir – hücreye tutunur genetik materyalini enjekte edebilir. Ev sahibi hücre, yeni genlerin yabancı olduğunu fark etmez, bu nedenle genetik kodda yazılı talimatları kendi genetik kodunun yanında çalıştırır. Bu, hücreye viral genomun kopyalarını yapmasını ve kendi konakçı hücrelerini bulmak için hücreden patlayarak atacağı yeni virüslere paketlemesini söyler. Birçok virüs bu süreçte çoğalır. Bununla birlikte, RNA içeren bir retrovirüs bir konakçı hücreye enfekte olduğunda, RNA DNA’ya dönüştürülür ve daha sonra hücrenin genomuna sokulur. Çoğaltma işlemindeki bu ekstra adım, hatalı kopyalamaya daha fazla alan yaratarak retrovirüsü mutasyona ve hızlı evrime daha yatkın hale getirir. Araştırmacılar, örneğin, retrovirüs HIV için henüz bir aşı geliştirmediler çünkü büyük ölçüde çoklu türleri gelişmeye devam ediyor.

Bir Virüsün Kısımları

Virüsün Çoğalması

Bakteriyofajlar: İyi Virüsler

Aya inen uzay araçlarına benzeyen bu bakteri öldürücü virüsler, bilimsel araştırmalarda önemli bir rol oynamıştır. 1976’da, faj MS2, genomu – sadece dört gen – dizilenen ilk organizmadır. Gelecekte, antibiyotiğe dirençli bakterilerle savaşmamıza yardımcı olabilirler.

Modern Çağın Viral Olayları

1952 Çiçek hastalığı ABD’de yok edildi

1978 Çiçek hastalığı dünya çapında ortadan kaldırıldı

1979 Yaygın aşılama ABD’deki çocuk felcini ortadan kaldırıyor, ancak diğer ülkelerde devam ediyor

1982 Yeni bir viral kaynaklı immün yetmezlik bozukluğu: AIDS

1995 ABD’de AIDS’ten ölümlerin zirve yaptığı yıl

2003 SARS (şiddetli akut solunum sendromu). 8.000’den fazla vaka bildirildi ve virüs çoğunlukla Çin’de olmak üzere 774 kişinin yaşamını aldı.

2009 Domuz gribi olarak da bilinen H1N1, dünya çapında 150.000’den fazla kişiyi öldürdü

2015 Kızamık salgını; aşı olmamış Disneyland ziyaretçileriyle bağlantılı olarak görüldü

2019 Kuzeybatı Pasifik’te başlayan bir başka kızamık salgını

Vücut Kendini Nasıl Korur? İnsan vücudu viral bir davetsiz misafir tespit ettiğinde, bağışıklık sisteminin beyaz kan hücreleri (lenfositler) savaşa girer. İlk savunma hattı hücreleri olan makrofajlar, olabildiğince çok virüsü yutarak toplayan büyük hücrelerdir. Eğer makrofajlar bu savaşı kaybederse ve virüsler tutunmaya devam ederse, savaşın ikinci dalga savunması T ve B lenfositleri tarafından yönetilir. T hücrelerinden gelen sinyallere göre B hücreleri virüslerin üzerine yapışacak olan antikor adı verilen özel proteinleri üreterek bu virüsleri diğer savunma hücreleri için işaretler. Bazen de bu proteinler virüslerin çoğalmasını engeller.  T ve B hücreleri karşılaştıkları bir virüsü asla unutmazlar, bu yüzden virüs tekrar ortaya çıkarsa hemen eyleme geçerler. Ancak, T ve B hücreleri soğuk algınlığına veya gribe karşı çok da yardımcı değildirler.  “Soğuk algınlığı”, adenovirüs veya rinovirüs de dahil olmak üzere bir dizi virüsden kaynaklanabilir. Birden fazla soğuk algınlığınız varsa, her seferinde farklı bir virüs veya viral tür tarafından saldırıya uğradığınız anlamına gelir. İnfluenza virüsünün, T ve B hücrelerimiz tarafından tanınmanın ötesinde hızla mutasyona uğrayan birçok türü vardır. Epidemiyologlar dünya çapında farklı türlerin dolaşımını ve evrimini izler ve bir sonraki grip mevsiminde tehdit oluşturma olasılığı en yüksek olanları belirler. Bu yüzden grip aşıları her yıl değişir.

Bazı Önemli (Ünlü) Virüsler

İnfluenza (Grip): Bu virüsün çeşitli türleri her yıl dünya çapında dolaşır ve seyahat ettikçe mutasyona uğrar. CDC’ye göre, 2017-18 grip sezonu 49 milyon Amerikalıyı etkiledi ve 79.000 can aldı.

Ebola: Ebola virüsü bağışıklık sistemindeki hücrelere saldırır, kan damarlarına zarar veren ve pıhtılaşmayı tetikleyen kimyasallar üretmelerini sağlar; bir salgın sırasında, virüs enfekte olan insanların yarısını öldürebilir.

Hepatit B: Virüs karaciğerin hepatositlerine saldırır ve yorgunluk, kanser ve hatta ölüm gibi zayıflatıcı semptomlara yol açabilir.

HIV: AIDS salgınının arkasındaki virüs, T-yardımcıları olarak adlandırılan insan bağışıklık hücrelerini hedef alıyor ve taşıyıcının savunmasını zayıflatıp pnömoni gibi diğer patojenlerden gelen hastalıklara karşı daha savunmasız bırakıyor.

HPV: Cinsel yolla bulaşan bir virüs olan insan papilloma virüsü, bazı kanserler için riski büyük ölçüde artırabilir. En çok aşılanmamış, cinsel olarak aktif yetişkinlerin bir çeşit virüs taşıdığı tahmin edilmektedir. Zika: Dang ve Batı Nil dahil diğer sivrisinek kaynaklı virüslerle ilgili olarak, Zika ilk olarak 1940’larda tanımlandı ve gelişmekte olan fetüslerde yıkıcı hasara neden olabilmekte. İklim değişikliği tropik böceklerin menzillerini genişletmesine izin verdiği için Zika’nın dünya çapında yaygınlığı muhtemelen artacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir