Lavanta Yağı!

Her şey göründüğü gibi değildir!. Söz konusu olan gıda ya da sağlık sektöründe ki bir madde olunca, elde ki verileri iyice değerlendirmek gereklidir. Bazen ilgili konu hakkında yeterli delil olmaması ve konuşulamaması da onun iyi olduğu anlamına gelmemelidir takii bilimsel çalışmalar ile desteklenene kadar.

Lavanta bitkisi de bunlardan biri olsa gerek. Gerek kokusu ve gerekse de rengi ile gönülleri fethetmesini bilen bir bitki türü. İnternette arama motorlarından birine lavanta ya da lavanta yağı yazdığınızda düzinelerce bilgi kaynağı önünüze gelecektir. Ve maalesef bunları okuduğunuzda da gerek sağlığınıza ve gerekte psikolojinize ne kadar faydalı olduğunu görüp bir şişesine sahip olmak isteyeceksinizdir.

Ben yine şeytanın avukatlığını yapayım! Acaba lavanta göründüğü ya da anlatıldığı gibi mi? Yeni yeni bilimsel veriler geldikçe soru işaretleri de çoğalıyor.

Bu çalışmalardan biri de Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism dergisinde yayınlanan ve “Lavanta Yağı Genç Kızlarda Anormal Meme Büyümesine Yol Açabilir” başlığı ile verilen bir çalışma. Yapılan bu çalışmada genç kızlarda anormal meme büyümesi lavanta yağına maruz kalmayla bağlantılı olarak bulundu. Önceki araştırmalar lavanta içeren kokuları kullanan erkeklerde meme büyümesini lavanta ile ilişkilendirdi. Araştırmacılar, genç kız ve erkek çocuklarında meme büyümesinin, lavanta içeren koku veren ürünleri kullanmayı durdurduktan sonra düzeldiğini tespit etti. Ayrıca, uçucu yağların belirli bileşenlerinin östrojeni taklit ettiğini ve testosteronu bloke ettiğini belirterek, uçucu yağların bu vakalarda gözlenen meme büyümesi için bir kaynak olabileceğini gösterir.

Araştırmacılar elde edilen verilerden çıkan sonuçlara göre uçucu yağ ürünlerinin genç kız ve erkek çocuklarında erken meme büyümesine neden olma potansiyeline sahip olduğunun anlaşıldığını ve bu nedenle bunları çocuklarda kullanmayı bırakmanın en iyisi olabileceğini ileri sürmektedirler.

Çalışmayı yöneten ekibin üyelerinden J. Tyler Ramsey “halk, bu bulguların farkında olmalı ve uçucu yağların ne zaman kullanılacağına karar vermeden önce tüm kanıtları göz önünde bulundurmalıdır ”diyor. Lavanta ve çay ağacı yağlarının endokrin bozucu kimyasallar içerdiğinin ve genç kız ve erkek çocuklarda erken meme gelişiminin ve yetişkin erkeklerde meme dokusunun şişmesinin değerlendirilmesinde göz önünde bulundurulması gerektiğinin farkında olmalarının önemine dikkat çekmekteler.

Evet, bitkisel ürünler birçok derde deva niteliğinde ancak kullanım miktarı çok önemli. Günde 3-5 çay bardağı çay fevkalade vücudumuza yararlı gelecektir ancak 15-20 bardak zarar verecektir. Bitki içeriğinde ki maddelerin ne olduğunun bilinmesi ve dozajlarının ne olabileceğinin tespit edilmesinden sonra ilgili bitkinin tüketilmesi faydalı olacaktır.

Lavanta bitkisinin ve yağının yetişkinler üzerinde yapılmış henüz detaylı çalışmaları şimdilik yok ancak bu bitkinin çocuklarda ki kullanımına dikkat etmekte fayda var.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir