Kanserle Savaş: 24 Saatlik Ritimlerin Yeri

Bilim adamları sürekli kanser için yenilikçi tedaviler arıyorlar. Yakın tarihli araştırmalar, sirkadyen saatlerin düzenlemesinin tümörün büyümesini yavaşlatabileceğini ve kanser tedavisine yardımcı olabileceğini önermektedir.
Bozulan bir sirkadyen ritim modern bir yaşamın sonucudur. İnsanlar genellikle yoğun iş programlarından ve diğer yükümlülüklerden dolayı yeterli uyku alamadıklarından yakınırlar. Buna ek olarak, seyahat ve diğer genel faaliyetlerimiz çoğumuzu tükenmiş bırakıyor. Bunun çeşitli olumsuz fiziksel ve psikolojik etkileri olduğu bulundu ancak sirkadyen ritim bozulması ile kanser arasındaki bağlantılar, sonuçların ölümcül olabileceğini düşündürüyor.

Ritim Bozulması ve Kanser
            Sirkadyen ritim bozulması göğüs kanseri, kolon kanseri ve melanoma da dahil olmak üzere çeşitli kanserlerle bağlantılıdır. Düzensiz melatonin seviyelerinin bu bağlantının nedeni olduğuna inanılmaktadır. Melatonin, hücre döngüsünün ayrılmaz bir parçasıdır ve hücrelere kritik DNA onarım işlemlerini ne zaman yerine getireceğini söyler, böylece güvenli bir şekilde çoğalabilirler. Melatonin seviyeleri yanlış zamanlarda düşük olduğunda, hücreler tamir ve yeniden yapılandırma süreçlerini de gerçekleştirmez. Bu durumun dünyanın en ölümcül hastalıklarından birinin kökenlerinden biri olduğuna inanılıyor: Kanser.
Tümör hücrelerine, iç sirkadyen ritimlerini düzenlemek için yardım ederek, kansere müdahale etmede yardımcı olunabilir mi? Bir grup araştırmacı bu soruyu araştırdı ve şaşırtıcı cevaplar ile geldiler.

Yeni Çalışmalarda Sirkadyen Saatlerin Kanser Tedavisinde ki Önemi
            Sirkadyen ritmi düzenleyen saat genleri, en yaygın kanserlerden birçoğunda bastırılmış durumdadır. Bir çalışmada araştırmacılar melanom hücrelerini aldı ve deksametazon, forskolin veya ısı şoku ile sağlıklı bir sirkadyen ritim başlattılar. Sağlıklı bir sirkadyen ritim benimseyerek bu tedaviye cevap veren melanom hücreleri, tedaviden sonra çok daha az büyüme gösterdi. Başka bir deyişle, kendi doğal ritmini yeniden düzenlemek için saat genlerini uyarma, tümör büyümesini yavaşlatmak veya durdurmak için potansiyel bir yol olabilir.
Melanoma hücreleri, bu tedaviye cevap verebilecek tek kanser hücresi değildir. Bazı genotip kolon kanseri de sağlıklı bir sirkadyen ritim ile indüklendiğinde büyümeyi durdurur veya yavaşlar. Bununla birlikte, bu tedavi, saat geni BMAL1 “elendiğinde” (knocked-out) çalışmaz. Sonuçlar açıktır: İşleyen bir sirkadyen ritim sağlıklı hücreler için çok önemli olabilir, ancak kanser hücrelerinin çoğalması üzerinde olumsuz bir etkisi olduğu görülmektedir.

Kronobiyoloji: Bir Sonraki Büyük Kanser Tedavisi?
Kansere yönelik birçok tedavi çok invaziv veya sadece rahatsızlık verici olabilir. Kanseri ameliyat ile alma uzun zaman iyileşme sürecini gerektirir; Kemoterapi sağlıklı hücreleri etkileyerek insanlara yorgun ve hasta hissettirir. Bununla birlikte, sağlıklı bir sirkadyen ritmini tekrar oluşturmak kanser tedavisinde yalnızca olumlu etkilere sahiptir. Fonksiyonel sirkadyen ritim, hem bugün hem de yaşam boyu sağlıklı hissetmenize yardımcı olacaktır.

2 comments

 1. The prostate related is an essential portion of a male’s the reproductive system. It secretes fluids that assisted in the transportation and activation of sperm. The prostate is situated just in front of the rectum, below the bladder and around the urethra. When there is prostate problem, it is usually really miserable and inconvenient for the patient as his urinary system is directly affected.

  The common prostate health issues are prostate infection, enlarged prostate and prostate type of cancer.

  Prostate infection, often known as prostatitis, is among the most common prostate-related overuse injury in men younger than 55 years old. Infections with the men’s prostate are classified into four types – acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

  Acute bacterial prostatitis is the least common of most types of prostate infection. It is caused by bacteria located in the large intestines or urinary tract. Patients may experience fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated by using antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to help remedy the swelling.

  Chronic bacterial prostatitis is really a condition of the particular defect inside the gland and also the persistence presence of bacteria inside the urinary tract. It can be caused by trauma to the urinary tract or by infections originating from other areas with the body. A patient may feel testicular pain, spine pains and urination problems. Although it is uncommon, it may be treated by removal in the prostate defect as well as the use antibiotics and NSAIDs to treat the soreness.

  Non-bacterial prostatitis accounts for approximately 90% of all prostatitis cases; however, researchers have not even to create what causes these conditions. Some researchers feel that chronic non-bacterial prostatitis occur because of unknown infectious agents while other believe that intensive exercise and heavy lifting may cause these infections.

  Maintaining a Healthy Prostate

  To prevent prostate diseases, a suitable diet is important. These are some with the actions to maintain your prostate healthy.

  1. Drink sufficient water. Proper hydration is critical for overall health and will also also maintain your urinary track clean.

  2. Some studies claim that a few ejaculations per week will assist you to prevent prostate type of cancer.

  3. Eat red meat moderately. It has been shown that consuming greater than four meals of beef per week will heighten the probability of prostate diseases and cancer.

  4. Maintain a suitable diet with cereals, vegetable and fruits to ensure sufficient intake of nutrients necessary for prostate health.

  The most important measure to look at to ensure a proper prostate is usually to select regular prostate health screening. If you are forty yrs . old and above, you need to select prostate examination at least per year.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir